BMW’nin yeni hava soğutmalı 1800 cc prototip motoru yeni nesil bir BMW kruvazörüne işaret ediyor

Burada gördüğünüz VAST POLISHED boksör motoru, BMW’nin en yeni prototip motorudur; bu, Amerika’da Harley’de yeni bir kruvazör serisinin bulunabileceği düşünülmektedir. Japonya’daki Mooneyes özel gösterisinde tanıtılan Japon kıyafeti Custom Works Zon tarafından yapılan bir bisikletin en önemli parçası. Bisikletin R18 isim etiketi 1800cc’yi gösteriyor – bu şeyin fiziksel büyüklüğü – su soğutması işareti yok. Muhtemelen itme düğmelerini barındıran tüpler var, bu yüzden BMW, Euro5 emisyon reglarından böyle bir motor almak için gerçekleşecek tüm boğulmaların telafi edilmesi için geniş kapasiteye ihtiyaç duyuyordu. Veya belki de BMW, 1746cc Sokak Glide gibi Harley büyük satıcılarıyla eşleşme kapasitesinin gerekli olduğunu düşünüyordu. Öyleyse gerçekten üretime girip showroom’lara mı yapacak? Öyle düşünüyoruz. BMW, bu tür gizli bir tanıtım ile şekillendi – Roland Sands Concept 90’ı ürettiğinde 2012 yılında R nineT’nin öncüsünü gördüğümüzü unutma. İki yıl sonra üretim bisikleti geldi. BMW, ilginç bir hareket. Bir kruvazörleri yok, bu yüzden rakipleri zorlamak için büyük bir hava soğutmalı şişlik yapmak biraz mantıklı geliyor, ancak pazar oldukça zorlu ve BMW’nin son kruvazörü – R1200C – Harley’in satışlarını zorlaştırdı. 2004 yılında öldürüldü.

Etkileyici şekilde uygun fiyatlı yeni Atlas modellerini ortaya çıkardıktan sonra (Bisiklet, Şubat 2019) Norton, müşterilere ilk V4RR serisini sunarak iyi haber ivmesini korumuştur. Josh Brookes’in geçen yılki TT’de beşinci sırada yer aldığı TT yarışmacısına dayanan 28.000 sterlinlik bisiklet, neredeyse iki yıldır yakınlaştı ve Norton, tüm niggles dizilinceye kadar lansmanı durdurmaya karar verdi. Biraz zaman almasına şaşırmadık – motor tamamen yeni (bir yarışçı için kullanılan, farklı bir V açısına sahip olan, kullanılan Aprilia V4’ün doğrudan bir kopyası değil) ve 200bhp yol bisikletinin neredeyse bir elektronik aleti var. Ducati V4S veya Yamaha R1.

LUMPY OLD DÜZ ikiz? Yeni BMW R1250RT başka bir şey değil. Aslında, bu en yeni BMW tourer’ın güç dağıtımının gerçekten ne kadar rafine, pürüzsüz ve kaygan olduğu şaşırtıcı derecede şaşırtıcı. RT şimdi, en yeni GS’de kullanılan değişken eksantrik mili profillerine sahip, 1254cc düz ikiz motorlu boksör motoruyla kutsanmıştır (bkz. bu ayki grup testi sayfa 58). Ve motor her durumda muhteşem. Sürücü çok yumuşak ve sofistike, düşük hızda manevra ve trafikte gezinmeyi daha kolay ve daha güven verici, özellikle de yokuş yukarı yapma. Devrilme orta kademe baskı ipeksi ve zahmetsizdir. Ve gerçekten yumruklu bir şekilde verirseniz, boksör yükseliyor – devir hevesle 5000 dev / dak’ın üzerine tırmanıyor, sonra gerçekten altıdan yarışıyor, RT şimdiye kadar yükseldi ve dokuz bin devirdeki redline utangaç hale geldi. BMW’nin tıknaz boksörü daha önce hiç bu kadar istekli ve açık bir şekilde istekli olmamıştı. Yeni motor bir vahiy yaklaşıyor olsa da, başlangıçta önemli bir gelişme göremiyorum. Bu biraz garip gelebilir, ancak RT’nin size ne kadar iyi sürtüğü olduğu gerçeği duygusu. Önceki 1200 zaten harikaydı, bu yüzden Beemer, eksik olan bir birimi dönüştürmek yerine zaten çok parlak olan bir şeyi parlatıyordu. Böylece tüm bunlar BMW boksörünü son derece hoş hissettiriyor … aslında daha da zahmetsiz ve daha zahmetsiz olduğunu fark edene kadar ve teslimatın ne kadar esnek ve gerçekten verimli olduğunu kaydettikten sonra. % 14 artışla 105.5 lb.ft. Ekstra wallop, gücün önemli bir tekme alması anlamına geliyor; bu da, zirve üretiminde% 9’luk bir artışla 125bhp’den çok daha yüksek bir sıçrama seviyesine ulaşabiliyor. 84cc (1170cc’den 1254cc’ye kadar şişme, hem delikte hem de strokta artış) hafif kapasite artışı ve daha da önemlisi yeni ShiftCam valf gubbinleri ile sağlanmıştır. Motor, 5000 dev / dak’da iki farklı kam profili arasında geçiş yapabilir.

Share this post