90 TL Vatandaşlık Aidatı İddaası
/
/
90 TL Vatandaşlık Aidatı İddaası

TBMM’de 90 TL vatandaşlık aidatı alınmasına ilişkin kanun kabul edildi iddiası doğru mu?

İDDİA ŞÖYLE: TBMM’de sabaha karşı bir kanun teklifi geliyor ve her vatandaştan yıllık olarak 90 TL ‘vatandaşlık aidatı’ alınması kabul edildiği bilgisiyle haberler ve sosyal medyada paylaşımlar yer alıyor.
Kabul edildi mi gerçekten böyle bir yasa diye tabi soran çok fazla insan var. Hele de seçim öncesi bir sürü hengamenin yer aldığı malum ülkemizde bu tür şeyler olmuyor değil. Zaten Sosyal medyada yazılan çizilen şeylerin yarısına yakını yalan ya da kullanıcı çekmek için oluşturulmuş asparagas/abartı yazılar ve paylaşımlar.

YANLIŞ MI? DOĞRU MU?

Sosyal medyada gündeme gelen bir iddiada TBMM’de sabaha karşı kabul edilen bir kanun teklifiyle vatandaşlardan yıllık 90 TL “vatandaşlık aidatı” alınacağı iddia edildi. Ediliyor!

İddia ilk olarak Yeni Alanya gazetesinde 3 Temmuz 2016 tarihinde gündeme gelmişti. “Meclisten bayramlık müjdeler (!)” başlığıyla yayınlanan haberde, “TBMM’de kabul edilen kanun teklifi yaşamımıza yeni değişiklikler getiriyor. Kabul edilen kanun teklifine göre her vatandaştan yıllık 90 TL vatandaşlık aidatı alınacak.” denildi.

İlginizi Çekebilir:  Yeni kimlikler için yıllık 90 TL aidat ödeneceği iddiası

9 Mayıs tarihinde sosyal medyada tekrar yayılan bu iddiada TBMM’de sabaha karşı bir kanun teklifinin kabul edilerek vatandaşlık aidatı olarak 90 TL alınacağı belirtildi. Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin takvimine bakıldığında 8 Mayıs tarihinde Genel Kurul yapılmadığı görülüyor. Meclisin internet sitesinde, Genel Kurul’da yapılan görüşmelere ait tutanakların yayınlandığı bölümde yer alan son tutanağın 4 Mayıs 2017 tarihli olduğunu görmek mümkün.

Yeni Alanya gazetesinde haberin yayınlandığı tarih olan Temmuz 2016’da kabul edilen kanunlar arasında da bu konuya ilişkin bir kanun maddesi yer almıyor.

Yeni kimlik kartları için yılda 90 TL aidat ödeneceği iddiaları da Şubat ayında sosyal medyada yayılmış ancak iddiaların doğru olmadığı teyit.org tarafından belirtilmişti.

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!