Tim Burton Yansıması Tişört Baskı
/
/
Tim Burton Yansıması Tişört Baskı

Eveeet, bugün farklı bir şeye değinelim (Hep tişört baskı mevzusu olmuyor) değil mi? Malumunuz yıl başı yaklaşıyor, yıl başında biz fazla ecnebiler kadar bir şeyler yapmasak da, ya da Noel kutlamasak da, yeni bir yılın sevinci eski yılın evhamının silinmesi açısından bizler de bir şeyler kutluyoruz elbette ki. Bu sefer bir sanatçıdan bahsedeceğiz aynı zamanda hem cadılar bayramına hem de Noele deyineceğiz. Bahsedeceğimiz kişi Tim Burton… Kendisi benim de çok taktir ettiğim, dünya tarafından sevilen, çok yönlü bir insan. Farklılıklarıyla farklar yaratmış biri aslına bakarsanız. Pek çok tabuyu yıkmış diyebiliriz. Bunlardan biri de noelin eylenceli olması gerektiği mesela…

Tanımayanlar için biraz kendisinden bahsedelim ilk öncelikle.

Sıra dışı bir tarzı olan yönetmen, tuhaf tarzıyla ün yaptı tüm dünyada. Yani bazıları için tuhaf, bazıları için geek, bazıları için de şirin ve cazip tabi ki. Abartılı ve korkunç olabilecek karakterlerin insani yönlerine dokunuşlar yapan ve bize sevdiren Timothy (Asıl ismi) 1989 yılında Lena Giekese ile evlenmiş, Batman Returns ardından eşinden ayrılmış. İlginç timi, hakikaten bir geri dönüş olmuş. Neyse özel yaşamını bence bir yana bırakalım, onu magazinciler yapsın değil mi?
58 Kaliforniya doğumlu sanatçı, içine kapalı bir çocukmuş, 12 yaşındayken ailesiyle yaşıyamayacağına karar vermiş, babaannesine taşınmış. Çocukluğu, karikatür çizerek ve düşük bütçeli korku filmlerini izleyerek geçmiş. Stop-motion yöntemini keşfeden sanatçı 13 yaşında 8mm kamerasıyla çektiği The Island of Doctor Agor ilk filmi olarak bilinmektedir. Yıllar içerisinde kendisi Disney dünyası ile tanışmış. Her ne kadar Disney’de bulunduğu yıllarda pek mutlu olmasa da, “Noel Gecesi Kabusu” filminin temelini oluşturan şiir ve illüstrasyonları Disney döneminde hazırlamıştı. Vincent filmiyle pek çok ödül alan sanatçı, Frankenweenie çalışmasının da Disney tarafından beğenilmemesi sonucunda yollarını ayırdı. Daha sonraları tekrar Disney tarafından bu film yayınlandı.

Bir çok sanatçıya ve “tişört baskı” modeline ilham olmuştur

Tim Burton çizimlerinden etkilenilerek hazırlanan bir çok tişört baskı deseni yapılmış durumda, dünyanın pek çok yerinde bunları bulabilirsiniz ve görebilirsiniz. Kendisinin yarattığı karakterler, sanatsal açıdan mükkemel olduğu kadar karakterlerin davranışları ve rolleri insanlara karakterlerini sevdirmiş durumda. Bazı karakterlerinin gerçekten fanları var ve onlara ilişkin filmleri dörtgözle bekliyorlar. Biz size birkaç örnek sunalım istedik, her nekadar kendi ürünlerimizde bulunmasa da, sizlerin ilgisini çekebileceğini düşünüyoruz.
buradan ve buradan bakabilirsiniz, ayrıca buradan mağazamızı ziyaret edebilirsiniz

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!