Tasarım tişört engel tanımıyor
/
/
Tasarım tişört engel tanımıyor

Tee Talent engelli bireylere çalışma fırsatı sunan, ve bundan para kazanmalarını da sağlayan engellilerin kazanımlarını misyon edinmiş bir kurum. Tee talent tasarım tişört üretimine engelli vatandaşların da dahil olabilmesi için onlara fırsat sunan sosyal bir kuruluş. Engelli insanların yeteneklerini güçlendirmek, ilham olmak ve motivasyonlarını güçlendirmeyi de hedefleyen bu kuruluş, Carlos Martins ve Shayne Smith tarafından kurulmuş. Tee Talent’in markalaşma sürecinde ve sonrasında yaşadıklarını bizlerle paylaştılar.

Bu iş için size neler ilham kaynağı oldu?

Aslında temelde, engelli bireylere iş bulma fikrinden ortaya çıktı. Engelli bireylere yardımcı olabilmek için nasıl bir iş geliştirebiliriz diye düşündük. Kasım ayında çalışmalara başladık. Genellikle şirketler, engelli bireylerin çalışmasına yönelik düşüncelerinde çok kısıtlıar ve şirketlerinde engelli bireylere yer vermekten çekiniyorlar. Bunu çok sinir bozucu bulduk, ve biz de sadece engelli bireylerin çalışabileceği bir marka yaratmaya karar verdik. İşi kurmak çok kolay ama asıl işi tanıtmak ve reklam çok büyük sorun oldu bizim için.

Sen ve Shayne nasıl tanıştınız?

Ben yerel bir tişört baskı dükkanı ile bir toplantı planlamıştım, fikirlerimi gidip onlarla paylaştım. Dükkan sahipleri, bana Shayne ile tanışabileceğimi, kendisinin de tişört üretmeye çalışan engelli bir birey olduğunu söylediler. Ve bu vasıtayla Shayne ile tanıştık. İlk görüşmemizde bana bazı örnekler ve tasarım tişört ürünler getirdi. Ve benimle bu işi yapabileceğine karar verdi.

Sanırım uzuv kaybını öpekbalığı saldırısında yaşadın?

Ben 15 yaşındaydım3, sene 1994’dü. Benim için gerçekten korkunç bir deneyim oldu. Ama bu protez bacak ve spor ayakkabılarımla buna alıştım.

Tee Talent’a yapılacak geri ödemeleri engelli kişilerin kendi satışlarının hangi kısmı gerçekleştiriyor?

Bu satış modeli büyüyor. Ama benim açımdan, bize hayır kurumuymuş gibi yaklaşılması yerine, engelli bireyleri geri kazandıran bir kuruluşmuş gibi yaklaşılmasını tercih ediyoruz.
Yazının orjinali ve İngilizcesi için buradan ulaşabilirsiniz.

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!