Sonradan Bilinen Bir Kıymet: Che Tişörtü
/
/
Sonradan Bilinen Bir Kıymet: Che Tişörtü

Bir Halk Kahramanının Kapitalizm Objesi: Che Tişörtü

Güney Amerikanın Değil Tüm Dünyanın Kahramanı bir Che Tişörtü

Uzun zamanlar önce, (Che Tişörtü) diyeceğim ama hala, sokak aralarındaki tişörtçülerde görmekteyim…. Evet Che desenli tişörtler. Evet çok büyük bir halk kahramanı ve inanılmaz bir insan olduğu doğru ve tabi komünizmin önemli isimlerinden biri kendisi. Ama artık yetmez mi gerçekten, kendisini tişörtlere yedirmeseniz mi? Ucuz erkek tişört modelleri, ucuz bayan tişört modelleri bulunan bu merdiven altı dükkanlardan artık size de kahretsin gelmedi mi?
Nazım Hikmet’in bile şiirselleştirdiği, tasvirleriyle kendisini yoğurduğu önemli bir kişilik Che… Aslında dünyanın %98’i ile alakası olmayan bir ülkenin, Cuba’nın bir halk kahramanı kendisi, ama nasıl olmuşsa olmuş bütün dünyanın her yerine mal olmuş bir isim kendisi. 1956’lı yıllar, Meksika kıyılarından bir gemi açılıyor, ismi Granma…. 72 yolcu var bu gemide çok önemli, o zamanın Cuba’sının diktatör lideri Batista’yı devirmek için girişilecek mücadelenin henüz ilk safhaları. Che, yani Ernesto Che Guevara da içlerindeydi, devrimin tek Cubalı olmayan ismiydi kendisi.

Ernesto’nun Enternasyonelliği

Cuba Devrimi akabinde, Che çeşitli görevlerde yer aldı, bu görevlerden biri Tarımda Reform Enstitüsü ve diğeri de Ulusal Banka başkanlığı idi. Peki Che’yi che yapan neydi?
Enternasyonel olması mı? Ya da öncülerden olması mı?
Hayır, Ernesto’yu Che yapan, tüm dünyada, devrimci mücadelelerin olduğu her alanda bizzat kendisinin içinde yer almasıdır. Küpa’daki devrimi Nikaragua, Dominik, Guatemala, Venezüella, Kolombiya, Arjantin ve Bolivya’ya taşımasıdır, ve içinde yer almasıdır, gerilla savaşlarını bu ülkelere taşımasıdır.
Cezayir’den tutunda Kongo’ya kadar bir çok ülkeyi de ziyaret eden Ernesto, Kongo devriminde, gerillalara öncülük ve komutanlık yapmaktan geri durmamıştır. Ernesto’nun sonuna kadar savunduğu, bir süre sonra Fidel ile ve Sovyetler ile bile yollarını ayıracak sosyalizm fikrine olan bağlılığı, sadece Cuba’yı kapsamamaktaydı. Che’nin en büyük düşüncesi, tüm Güney Amerika’da, emperyalizmden sıyrılmış, kıtasal bir sosyalizmdi. Bu yüzden, dünyanın geri kalanıyla uzlaşmacı bir siyaset sürdüren Sovyetler ile fikir ayrılığına girdi. Ve tabiki Fidel ile. Bu fikir ayrılığının en büyük sebebi, Sovyetler’in artık sosyalizmden vaz geçtiği izlemini edinmesiydi. Ve ileride Sovyet Rusya’nın tamamı ile kapitalizmin pençesine düşeceğini öngörmüştü. Onun için, kayıtsız ve şartsız olarak, sosyalizmin tüm ilkelerine bağlı kalınmalıydı.
Sonuç olarak sosyalist devrim, zaman içerisinde git gide eriyerek, Cuba’yı Amerika’nın arka bahçesi haline getirdi. Ve şimdilerde orada, Amerikanın istemediği en azılı katiller, en azılı teröristler bulunmakta.

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!