Erkek Tişört Tarihi

Erkek Tişört, erkek giyimi açısından en önde gelen ögelerden kullanım olarak belki de en pratik kıyaafetlerin başında gelenidir. Buna ilave olarak “tüm zamanların” tamlamasını da rahatlıkla ekleyebiliriz. Ki ziyadesiyle tişört, tüm zamanların en rahat kıyafeti.
Özellikle yaz mevsiminde erkekler için en basit giyim eşyalarından biri, kolaylığı rahatlılıı çeşitliliği insana verdiği özgürlük hislerinin başında gelmekte. Giyip çıkabildiğiniz bir şey ama üstünde sizi yansıtan öğler de bulunuyor. Bazen bir bakıyorsunuz “beni çıldırtıyoorsun” yazarken bir gün bakıyorsunuz sevdiğiniz müzik grubunun tişörtü üstünüzde. Renk renk model model tişörtler, envai çeşit yaka tipi , kol uzunluğu ve tabi renkte… İstediğiniz çeşitliliği size yeterince verebilecek bir kıyafet varsa o da tabiki tişört. Tek giyilebilen bir öğe olmasının yanında, kolay kombin edilmesi ve tabi ucuz olması da bir erkek tişört ürünlerinin tercih edilmesine sebep.
Takım elbisede gömlek yerine giy, üstüne bir ceket at, kumaş pantalon. Ya daa blazer bir ceket, oduncu gömlek… Bunların hepsi şıklığınıza şıklık katacak öğeler.

Tişört Tarihi ve Erkekde Yeri

Tişört, adını T harfinden almıştır (İngilizce T-Shirt)… Tabi insan merak edebilir, bu tişört işi ne zaman peydah olmuş diye. Herhalde aklımıza ilk gelen eski zamanlara gitmek olabilir. Belki ta Mısır’a belki ta Roma’ya… Biz de araaştırırken ilk aklımıza gelen Roma’ydı ama, herşeyi buna dayandırmamak lazım. Taarihi belgelerde, ilk çıkış noktasını Roma vermesine ramen, popüler olmasını Amerikaya bağlamaktalar.

1900’lü yılların başıda Amerika ve Erkek Tişört

James Dean ve Beyaz TişörtüEkek modası olarak baktıımız olgu ilk olarak askerler tarafından uuygulanıyor ve kullanılıyor. Ordular için tasarlanan kıyafetler, erkek modasının ilk adımları aslında, daha sonra cephelerden dönen erkekler bu tarzları gündelik hayatarına aktarıyorlar. Ceketler, kravatlar, pantolonlar, kabanlar, trençkotlar, kaşeler, takımlar, yani aklııza gelebilecek her şey… Hatta kemer bile.
Neyse, tarih olayıa geri dönersek. Tişört ilk defa Amerika’da iç giyim olarak kullanılmaya başlıyor. Zira, askerliğini denizci olarak yapmış olan Amerikan gençleri, askerdeyken bir şey görmüşlerdi, o da üniformalarının altına giydikleri, üniformaları terden çabuk kirlenmesin diye kendilerine dağıtılan tişörtlerdi.
Tişört giyiminin tüm Amerikaa’da ve tabi yavaş yavaş dünyada popüler oması ise, Hollywood ve sinema sayesinde olur. Belki çok genç olanlarımız bilmez ama, tişört ya da Amerikan sineması denince akla gelen ilk ikonlardan biri Jmes Deen ve aağzında sigarasıyla ve beyaz tşörtü ile verdiği yandaki pozudur.
Tabi bununla kalmadı, artık tişört, bir erkek giyim eşyası olmaktan çıkmaya başlamıştı. Erkek tişört ürünlerin yanına, her yaştan kadın ve çocuğun rahatlıkla giyebileceği bu yeni ürünler ortalığı kasıp kavurmaya başladı. ucuz olması çeşitliliği, kolay ulaşılabilir olması, herkesin üzerinde kendini göstermeye başladı. günümüzde de malum. Her gün tişörtün yeni bir modası çıkmakta

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!