En İyi Üniversiteler – Top 5
/
/
En İyi Üniversiteler – Top 5

Baktık müşteri kitlemizin çoğu üniversitede okuyan arkadaşlar, üniversite tişört pazarı olmuş dedik biraz onlara değinelim, e biz de zamanında üniversiteliydik tabi, hatta çok çektik. Dünyanın en iyi üniversiter top 10 detayını verelim dedik. Türkiye’de sürekli değişen sistemlerin sıkıntılarını o zaman da çekiyorduk. Bir de yok öyle giremezsin yok böyle giremezsin gibi saçma kurallar üniversitede de işlemeye başlamıştı bizim zamanımızda. Neyse bu başka bir konu tabi. Bugün size, belirli kriterlere göre sıralanmış ve dünyanın en iyi 100 üniversitesini göstereceğiz. Ve hatta konuyu da biraz açacağız tabi ki.
Akademik birimlerin çeşitli kriterlere göre değerlendirdiği dünya üniversiteleri genel olarak bir sıralamaya alınmış. Kampüsün çekiciliği ve yaşana bilirliğinden, öğrencilerin ve yakınlarının yani ailelerinin üniversiteden memnuniyetlerine, akademik değerler dışındaki aktivitelerinin fazlalığından yararlılığına kadar pek çok kriter üzerinden değerlendirmeler yapılmış.
Ancak tabi ki en üst seviyede akademik prestij, bilimsel mükemmellik ve entelektüel bakış açısının farklılığı bu kriterlerin en üstünde tutulmuş. Zira verdiğiniz paranın karşılığını tam almak istersiniz sanırız ve tabi iş dünyasına atıldığınızda havada kapılmak da sizin için bir avantajdır. Neyse konuya dönecek olursak, dünyanın en parlak öğretim görevlileri ve öğrencileriyle birlikte okuyabileceğiniz sıralamayı size sunalım. Sıralama oldukça uzun olduğu için sadece değerlendirmede en iyilerin olanaklarına değineceğiz.
He bu arada, bu listede Türkiye’den bir okul olma olasılığı var mı bunu da gözeterek dikkatlice inceleyin derim. Zira yurtdışında okumayı düşünüyorsanız, ya da gelecek için belirli tercihleriniz varsa ve kendinize güveniyorsanız, bu listeyi ezbere bilmeniz gerekir. Sadece üniversite için değil, master planlarınız için de bu liste size oldukça yardımcı olacaktır.
5. University of Cambridge

Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık’a bağlı Cambridge kentinde bulunan devlete bağlı bir araştırma üniversitesi. 1209’da kurulan üniversite İngilizce konuşulanüniversiteler içinde ikinci, tüm dünyada ise 4. en eski üniversite olmasıyla da bilinen bu özel okul, bir çok gencin hayalini süslüyor. Cabridge’de yüzü aşkın akademik bölüm bbulunmakta ve üniversite bir çok ülkeye yayılmaktadır.
4. California Institute of Technology (Caltech)

California Institute of Technology veya Türkçe karşılığı ile Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, Los Angeles şehrinin Pasadena mahallesinde bulunan, bilim ve teknoloji dallarına ağırlık vermiş bir teknik üniversitedir. 1891 yılında kurulan okul şu anda 2100 civarında öğrenci barındırmaktadır.
3. Harvard Üniversitesi

Herhalde bu okulun ismini duymayanınız yoktur. Gerek Amerikan filmlerinden, gerek ise pek çok araştırmanın önde gelen isimlerinin mezun olduğu okul olarak dünyanın en ünlü okullarından biri Harvard. Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts eyaletinin Boston şehrinin Cambridge mahallesinde bulunan ve alanında dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biridir.
2. Stanford University
Leland Stanford Junior Üniversitesi ya da sizlerin daha çok bildiği adıyla Stanford Üniversitesi. USA Kaliforniya eyaletinde, San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan bu özel üniversite, hem Amerika’nın hem de dünyanın gözdeleri arasında. Özellikle Silikon Vadisinde bir kariyer planınız varsa burada tercih edeceğiniz okul kesinlikle bu.
Massachusetts Institute of Technology (MIT)

William Barton Rogers’ın  Kuruculuğunu yapmış olduğu bu üniversite, dünyanın en önemli üniversitesi ve en gözde üniversitesi. Bu okulun yıllardır birinci sırada olmasının sebeplerinin arasında, hem akademisyenler hem de işverenler arasında son derece güçlü bir üne sahip olmanın yanı sıra, MIT; fakülte başına çok sayıda akademik alıntıdan sorumludur. Kendi alanında araştırmaların en üst noktasında yer alan pek çok bölümü bulunmaktadır.  Tabi hal böyle olunca, okulun tarihinde bir çok ilkler olması da aşikar. Dünyanın ilk akademik profesör ünvanlı kadını bu üniversitede yer almıştır. Yine, ay yüzeyinin ilk haritası, radar yardımıyla bu okuldaki labaratuvarlarda çıkarılmıştır.

#itu, #universite, #lys, #lgs, #istanbul, #aydinuni, #bogazici, #gsl, #kal, #marmara, #mimarsinan, #istanbuluniversitesi, #teog, #gsu, #ielev, #iel, #istanbulerkek, #kabataserkek, #terakki, #mulkiye, #kl, #afl, #capafen, #capafenlisesi, #cal, #cagalogluanadolu, #cagalogluanadolulisesi, #vefa, #vefalisesi, #vefaliseliler, #hasal, #sabancilisesi, #sabanciuniversitesi, #kal, #kadikoymaarif, #yasaracar, #pertevniyal, #nisantasial, #yesilkoyanadolu, #kadirhasanadolu, #SaintJoseph, #lliceoitaliano, #italyanlisesi, #italyanliseliler, #SaintPulcherie, #nsd, #NotreDamedeSion, #NotreDame, #uskudaramerikan

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!