Bayan Tişört ve Bilinmeyen: Esthera Preda’nın Düş Dünyası
/
/
Bayan Tişört ve Bilinmeyen: Esthera Preda’nın Düş Dünyası

Çok kuvvetli bir tasarım ve estetik gücü olan bir tasarımcıdan bahsedeceğiz bugün, Farklı yönlerden yaklaşımlarıyla, gerçekten sizi tanımlayacak olan spesifik tasarımlara yönelen ve size ince bir dokunuş yapan bu Kanadalı ressam, Esthera Preda, bayan tişört de tasarlıyor. Tekil ve nevi şahsına münhasır bir dünya içerisinde özgün tasarımlar yaratma konusunda bir uzman, narin, karmaşık ve dengesiz bir dünya. Kendisinin dövmelere ve folklöre ilgisi var. Şöyle biraz daha detaylı olarak karşılıklı konuşalım istedik ve bir röportaj yaptık.
Senin çizimlerin ve resimlerinde, bir çok eski dövmeden esinlenilmiş gibi görünüyor, bunun bir nedeni var mı?
Geleneksel, özellikle Amerikan tarzı dövmeler benim için büyük ilham kaynağı oluyor, özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan çizimler beni gerçekten çok derinden büyülüyor. Dövme kültürünün içindeki hislerin en değişkenleri bence bu döneme ait ve bir çok feyz bu içeriklerde bulunuyor. Bu dövmelerin içerisindeki romantik fikirleri çok seviyorum.

Dövmelerden bayan tişört ilhamı

Hiç dövmen var mı? Herkes için farklı bir dövme olmadığını düşünüyor musun?
Evet evet! Geçtiğimiz yaz ben bir dövme yaptırdım ve böylece benim sanatıma yakın bazı çizimlere daha fazla yakınlık kurduğumu söyleyebilirim.  Fakat ben sadece eğlence için dövme yaptırmak istiyorum, yani kendim için ve daha kişisel. Zaten bir dövme yaptırıyorsanız bu kişisel ve size iyi enerjiler veren bir çizim olmalı. Ve tabi cilt üzerinde güzel duran bir şey olmalı.
Hayaller ve rüyalardan ilham aldığınızı okuduk. Peri masalları veya belirli bir konuyu rüyalarınızdan ilham aldığınız oluyor mu?
Rüyalar benim için çok gizemli! Bilim adamları bile tam olarak uykunun amacını anlamıyorlar. Ama rüyalar genellikle bizim derin duygularımızın bazılarını yansıtabiliyor. Ya da ben, bazı rüyalarımın paralel dünyalarda gerçekten yaşanmışlıklarım olduğunu düşünmek istiyorum. Bazı rüyalarım sanki bir ay sürmüş gibi oluyor, bazen rüyalarımın tamamını hatırlamak için çok fazla çaba sarf etmem gerekiyor. Tabi bunları da bayan tişört tasarımlarına yansıtmam bazen çok zor olabiliyor.
İlhamınızı sadece rüyalarınızdan mı alıyorsunuz, yoksa başka hikayeler de oluyor mu?
Aslında her ikisinden de biraz oluyor. Folklörik hikayeler de bazen bana ilham kaynağı olabiliyor. Mitolojik unsurları entegre edebiliyorum. Gerçi tamamen yeni bir şey icat etmek zor oluyor ama, düşünüyorum ve sanatımın gereksiniminin bu olduğunu biliyorum. Sanat dünyasının, sürekli geçmişinin üstüne inşa edilen bir olgu olduğunu düşünüyorum. Ben de geçmişin üstüne eklemeler yapıyorum.
Bu yöntemle ilerlemeyi nasıl tercih ettiniz?
Deneme yanılma yaptım diyebiliriz. Çizimlerimi genelde yağlı boya ya da akrilik boya kullanarak fırçayla kağıda dökmeyi seviyorum. Önce kafamdakini hazırlıyorum, akabinde fırça kullanarak çiziyorum. Gerçekten benim sitilimi, fırça darbelerinin yansıttığını düşünüyorum.
Biz sizin çalışmalarınızda hayvan tasvirlerini çok seviyoruz. Bu figürlerin özel bir anlamı var mı?
Öncelikle teşekkürler. Genelde benim desenlerim hep bilinçaltımdan. İlham elemanlarım genelde hep oradan, sonra onları boyamak ve kompozisyonlarla eklemeler yapmak benim tarzım. Ne zaman ki doğru olduğunu hissediyorum, o zaman özgürleştiriyorum desenimi.
Sevdiğiniz favori bir sanatçı var mı?
Ben Henry Darger’a hayranım.
Röportaj için çok teşekkür ediyoruz kendisine, ve çalışmalarının devamını, başarılarının devamını diliyoruz.
Kaydet

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!