Baskı Tişört – Tişört’ün Başlangıcı
/
/
Baskı Tişört – Tişört’ün Başlangıcı

Baskı Tişört

Tişörtün tarihi, baskı tişört aşamaları

Denizcilerden gündelik yaşama, bir tişört genellemesi

Elbette ilk önce, yani baskı tişört ya da desenlemeden önce, tişört’ün tarihini bilmek gerekiyor. Tişört veya İngilizce olarak T-Shirt, ya da Tee Shirt, (yani T şeklinde düğmesiz gömlek manasında) kolları T şeklinde olan, unisex, normaalde kısa kollu olan, yuvarlak yakalı ve ilk olarak genelde Amerikan denizcilerinin giydiği tipik pamuklu jarse örgü kumaştan dikilen bir kıyafet. Yani aslında Amerikan denizcileri için üretilmiş, gömleğe nazaran, giymesi daha rahat, daha esnek bir yapıya sahip bir giyecek.
Tişörtün evriminin başlangıcı 19. Yüzyıla kadar dayanmakta, tek parça kesme yöntemiyle, pantalon içine girecek kadar uzun, iç çamaşır içine sokulan, iki parça iç çamaşırının bir parçasıymış gibi kullanılan bir kıyafet olarak başladığını söyleyebiliriz. Yani aslında tişört bir iç çamaşırı diyebiliriz. İlk başta, madenler, sıcak ortamlarda çalışanlar sıklıkla bu kıyafeti kullandı. Hem esnek yapısı, hem giyme ve çıkarma kolaylığıyla çalışma ortamlarına uygun bir kıyafetti. Yani tişört aslında bir işçi kesimi kıyafeti olarak doğdu.
Hafif ucuz kumaştan erkekler için üretilen ve Amerika İspanya svaşı ile gündeme gelen bu giyecek, donanmadakilerin iç çamaşırıydı yani. Kelime itibariyle tişört, aslında Amerikan İngilizcesinin bir parçası, İngiliz İngilizcesinde böyle bir kelime yok aslen.O zamanlar şimdiki gibi baskı tişört yoktu hatta boya bile aslına bakarsanız çok ulaşılabilir bir şey değildi.
ABD denizcileri, ünüformalarına tenlerinden kirin geçmemesi için içlerine giyerlerdi. Denizaltı personelleri de yine aaynı şekilde içlerine giyer, Amerikan askerlerinin sıcak bölgelerdeki görevlileri de bu iç çamaşırını giymeye başladı. Tabi önden düğmeli üniformayı çıkarınca, dışarıda da giyilebilen halini bir çok ikinci dünya savaşı filminde görmüşsünüzdür. Tişört o zamanlar, ucuz maliyetli, yıkanması kolay bir kıyafet olduğu için tercih edilmeye başladı.
1950’lerde tişört popüler oldu, Marlon Brando giydi ve bundan sonra moda olarak patladı ve dış giyim olarak yerini almaya başladı. Konfeksiyon atölyeleri öncelikli olarak, çocuklar için genel giyime uygun bir ürün gibi pazara sundular. 
Tabi beyaz tişörtle ilerleyen bu kıyafet akımı bir süre sonra kendini renklendirmeye, yaka ve kol uzunluğu çeşitlerine bölünmeye başladı.
px Ww oiler Arnold R FesserABD Deniz Ticaret 1944 yılında gemici
lossy page px Seriously wounded soldier of the th Engineers%C prior to his operation at the st Evacuation Hospital%C inABD Mühendisler sırasında ve 1951 yılında T-shirt giyen sağlık görevlileri, Kore Savaşı
px Frankie Say War% Hide Yourself% t shirtcesur sloganlar T-shirt 1980’lerde İngiltere’de popüler oldu.

There are no comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

No products in the cart.

REGISTER AND GET YOUR DISCOUNT CODE NOWBe aware of current discounts!