tişört

Tişört dediğimizde belki de hiç bir şekilde anlam karmaşasına girmiyor ya da direk bir sözlük anlamı olarak tişörtün ne manaya geldiğine dair bir bilgiye ihtiyaç duymuyor olabiliriz. Fakat yine de açıklamak gerekirse; genellikle kısa kollu olarak kalıplarda dikilen, çocuklar ve yetişkinlerin giyimleri için üretilen ve yazın giyilen, bir üst giysidir. Pamuklu kumaştan olanlar yaz aylarında tercih edilen bir giyim unsuru olduğundan, terletmemesi ve sağlık açısından daha çok tercih edilmektedir.

Tişörtün icadı ve ilk kullanımına ilişkin her ne kadar 1900’lü yılların başında Amerika gösterilse de, MÖ. Mısır’da da tişörte benzer üstü giyim unsurlarının kullanıldığıi hatta icadının Mısır zamanına asıl olarak dayandırıldığı da bilinmektedir. Tarihi olarak tam net bir bilgilendirme ve o zamandan bu zamana kalmıl bir örnek eser bulunmasada, yazıtlarda ve hiyoroglif çözümlemelerinde, antik mısırlıların tişört benzeri üstü giyimler kullandığı, bunları gündelik yaşamlarında ve önemli günlerde giydikleri düşünülmektedir.

Litaratüre geri dönersek, yani tişörtü Amerika’nın keşfettiği fikrini benimsersek, Amerika’daki bir çok şey gibi, olması gereken yerden değil de Amerikan Ordusu’ndan, hatta US Deniz Kuvvetler’nde ilk kullanılan bir giyim unsuru olduğunu söyleyebiliriz. Asıl olarak denizcilerin, yoğun nöbet zamanları, görev zamanları ve görev başındayken üstbaşlarının sık kirlenmesinden dolayı böyle bir üst giyim unsuruna ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi askeriyede ve özellikle denizcilerde kılık kıyafet, ve bu üniformaların temizliği önemli. Sık yıkanabilen ya da kuru temizleme dışında bir yöntemle yıkanabilecek unsurlar olmadıkları için de, US Army, askerlerine beyaz kısakollu penye de dediğimiz iç giyimler dağıtmıştır. Sık değişilebilen, ucuz üretim maliyetli, sık yıkanabilen bu giyim unsuru, yine Amerikan sinemasındaki çeşitli filmler vesilesiyle de moda kulvarlarına ilk adımını atmıştır. Ünlü amerikalı film yıldızları tişörtü filmlerinde giyerek kullanmaya başlayınca, halk da sivil yaşamda bu üst giyim unsurunu benimsemiş ve gömlek yerine kullanmaya başlayarak giymiştir.

Share this post